שעונים ותכשיטים› עצמאים בשטח

חזור אחורה »

הפרינג' של ענף השענות

מאת: רוני נאק צילום: יצרנים

שתף ב:

הפעם נשבור את התבנית, זו אשר שובה אותנו בקונוונציות של מותגי השעונים, מתודלקת בקמפיינים זוהרים. נצא לרגע אל השוליים, אל הפרינג' של ענף השענות, אל המותגים העצמאיים, הקטנים, שמפלסים את דרכם בעולם המונהג על ידי ענקי התעשייה, אבל לא נרתעים מלדרוש מחירים יקרים בטירוף.

 

מגיל 14

Christophe Claret Soprano

Christophe Claret SopranoChristophe Claret Soprano

הנער כריסטוף קלארט החל לשחק עם קליברים של שעונים כשהיה בן 14. בהמשך, כשבגר, עסק במשך יותר משני עשורים בתכנון ופיתוח קליברים מורכבים למותגי-על שוויצריים, עד אשר יצא לדרך עצמאית, בשנת 2009. דגם ה"דגל" שלו, שנקרא Soprano, הוצג לפני כשנה בתערוכת שעונים בשוויץ. השעון עשוי כולו בעבודת יד ומצויד בקליבר בעל תצורה יוצאת דופן, עם גשרים מדורגים האוחזים ברכיבים המרכזיים, ובכלל זה בטורביון הסובב בכל חצי דקה. יש גם ארבע מצילות, המנגנות את צלילי הביג בן שבלונדון, ופטישים מזהב ורוד הנוקשים עליהן.

כל הטוב הזה מאוחסן בתיבת טיטניום מוזהבת ומחירו 500 אלף דולר.

 

פוּש עתידני

De Bethune World Traveller

De Bethune World TravellerDe Bethune World Traveller

דניס פלַגוֹלֶה ודיוויד זאנטה יסדו ב-2002 את המותג De Bethune עם קונספט פשוט אך שאפתני: להביא את תעשיית השעונים המסורתית אל העתיד. יצירותיהם הראוותניות מציגות מִגוון מרשים הנוגע מעבר לזמן – מהיסטוריה עתיקה ומיתולוגיה ועד גורמי השמים והכוכבים. כזה הוא, למשל, השעון העולמי שאתם רואים כאן, המציג תיבה אלגנטית מזהב לבן בקוטר 45 מ"מ, עם תצוגה היקפית ייחודית, אשר מאפיינת את הגישה החדשנית של המותג ואת הניסיון לעשות דברים אחרת. כדור כחול נע בתוך "מרזב" עמוק כדי לציין את אזור הזמן השני. קצהו של מחוג שלישי נראה בהיקף החיצוני של הלוח ומשמש כתאריכון. המחיר: 150 אלף דולר.

מפינלנד באהבה

Voutilainen Vingt-8

Voutilainen Vingt-8Voutilainen Vingt-8

היוצר הפיני המוערך קארי ווֹטילַאינֶן מפיק כ-50 יחידות בלבד בשנה מהסדנה שלו בשוויץ. הוא מתכנן, מעצב, בונה, יוצר ומרכיב את כל השעונים שלו לגמרי בעצמו. זה כולל גם את הלוחות המיוחדים הנראים בתמונה, אשר מיוצרים בתהליכים מסורתיים הכוללים חריטת יד ועבודת אמייל ייחודית. אפילו המומחים הסנובים ביותר של השענות השוויצרית מגדירים את איכות היצירות שלו כבולטת מעל כל השאר. אחד השעונים הראשונים שהוא הציג כולל תיבת זהב 18 קראט, קליבר עם שני מחגרים המשפרים את דיוק השעון, וכמובן, לוח בעיצוב מהפנט וביצוע מושלם.

המחיר: 85 אלף דולר.

חדש עם מסורת

Laurent Ferrier Galet Traveller USA

Laurent Ferrier Galet Traveller USALaurent Ferrier Galet Traveller USA

את המותג הנקרא על שמו יסד לורן פרייר רק בשנת 2010. עולל במושגי עולם השענות. ובכל זאת, לא מדובר באפרוח צעיר, אלא במקצוען בעל שיעור קומה ומוניטין מצוינים. הוא הנכד של משפחת שענים, ועבד אצל הבוס האחרון שלו – פאטק פיליפ – במשך 40 שנה, כשהוא מטפס בדירוג עד לתפקיד מנהל קריאייטיב. עכשיו הוא מחזיק באחד המיקרו-מותגים המסקרנים ביותר בשוויץ, אשר מפיק מדי שנה, בבית המלאכה שבפאתי ז'נבה, כ-150 שעונים בלבד. השעון שבתצלום, שהוא גרסה ייעודית לשוק האמריקאי, מהווה מפגן יכולת לעבודה באמייל על הלוח ומשלב שתי טכניקות ייצור מסורתיות. הקליבר מציג מיקרו-רוטור מזהב, וגימור בסטנדרטים הגבוהים ביותר של הז'אנר. ואם כל זה לא מספיק אקסקלוסיבי, מדובר במהדורה בת עשר יחידות בלבד, שמחיר כל אחת מהן 84 אלף דולר.

 

סיפור פילוסופי

Manufacture Royale Voltair Black Feather

Manufacture Royale Voltair Black FeatherManufacture Royale Voltair Black Feather

המותג Manufacture Royale נוסד בשנת 1770 בשולי העיר ז'נבה על ידי... הפילוסוף וולטייר. אלא שהמותג התפוגג עם השנים והוחזר לחיים רק באחרונה, בשנת 2013, על ידי שני קרובי משפחה, דיוויד ואלקסיס גוטן, מוותיקי ענף השענות השוויצרית. השעונים הניסיוניים הראשונים שלהם שואבים השראה מהמורשת הספרותית יוצאת הדופן של המותג (והרי סיפור הוא כל הסיפור כאן). הדגם המצולם כאן מקורו בהשראת קרב מילים אדיר שהתקיים בין וולטייר לפילוסוף יריב בשם רוסו (Rousseau). תיבת הפלדה בציפוי PVD שחור. הלוח מקבל טיפול יוצא דופן בתהליך הדומה לניקוי בחול, אשר יוצר טקסטורה על פני השטח. מלבד המחוגים, הברגים והמחגר, אשר מוכחלים בשיטה המסורתית, השעון כולו שחור. המהדורה מוגבלת ל-38 יחידות בלבד, לציון גילו של רוסו בעת העימות עם וולטייר.

המחיר: 34 אלף דולר.

מורדים

H. Moser & Cie Venturer Tourbillon Dual Time

H. Moser & Cie Venturer Tourbillon Dual TimeH. Moser & Cie Venturer Tourbillon Dual Time

היינריך מוֹזֶר נולד בשאפהאוזן שבשוויץ בשנת 1803, היישר לתוך חדר מלא שבבים ושמן מכונות של משפחת שענים ותיקה. אחרי שבילה את שנות ילדותו ליד המפלים של נהר הריין, הוא מקים ב-1828 את החברה שלו דווקא בסנט פטרסבורג שברוסיה הצארית. המהפכה הקומוניסטית ברוסיה מחזירה אותו לפעול בשוויץ, אך משבר שעוני הקוורץ מטלטל את החברה, שרק ב-2012 עוברת לידיים חדשות ומתחילה להתרומם. באחרונה הודיע המותג בהתרסה כי בעקבות שינוי בתקנות, המגדיר כי 60 אחוז מהשעון, לכל הפחות, מקורם בחומרי גלם שוויצריים, הוא יפסיק להשתמש בצמד המילים Swiss Made, ויציג שעון שיהיה שוויצרי ב-95 אחוז, בלי לציין זאת. הדגם שבצילום (עדיין עם Swiss Made...) מכיל טורביון, חיווי של אזור זמן שני ולוח אמייל בטכניקת Fume קלאסית, המבוססת על שריפה בחום גבוה מאוד.

מוצר מרהיב, שעולה 98 אלף דולר.