סטייל› מלכי הזמן, שעונים, המיוחדים

חזור אחורה »

אלה השעונים שלא תוכלו להשיג. מתי מעט בעולם יוזמנו לאירועי השקתם, ורק בודדים יזכו להניח אותם באפלת הכספת הפרטית שלהם. לענוד אותם? רק עם מאבטח צמוד

מאת: רוני נאק צילום: יצרנים

שתף ב:


זה אוסף השעונים המוחלט, למי שכבר יש לו הכל אבל צריך עוד קצת. אולי בעצם עוד די הרבה, שכן מדובר על מורכבות טכנולוגית מהמעלה הראשונה בעולם של מכניקה זעירה, על נדירוּת יוצאת מגדר הרגיל עם "מהדורה מוגבלת" בת יחידה אחת בלבד, וגם משום שאלֶה שעוני אספנות קלאסיים – וינטג' – זירת המשחקים השמורה לכמה מותגי שעונים בודדים, שגרסאות אחדות שלהם יזכו את בעליהן בסכומים המשתווים למחיר דירת יוקרה באחד המגדלים הנחשבים בכרך.

אבל בתחום הזה לא מדברים רק על כסף, שהרי אנו עוסקים כאן ביצירות המשלבות דיסציפלינות רבות, שלחלקן מסורת בת מאות שנים. ליצירת שעון יד באיכויות נעלות נדרשים שילוב של חרשות ברזל מסורתית עם תוכנות מחשב מתקדמות לעיצוב תלת-ממד, ידע בטיפול בסגסוגות חדשות ונדירות, ושילוב של מינרלים טבעיים ומלאכותיים מהמיטב שעל כדור הארץ ולפעמים מחוצה לו (כן, יש שעון שהלוח שלו עשוי מפיסת מטאור). לצד החדשנות חייב יוצר השעונים לעמוד בנורמות מחמירות, כמו למשל איזה סוג עיבוד יהיה על המשטחים ובאיזו דוגמה; אֵילו משטחים להבריק וללטש ועל אילו להיות חסרי ברק; איך לחשב את יחסי ההעברה בתוך הקליבר (מנגנון) בין שלל גלגלי השיניים, לקבלת החיווי הנכון בכל אחת מהפונקציות הרבות שבשעון "גרנד קומפליקיישן".

כל השעונים שתראו כאן כבר לא מיועדים רק להראות זמן, למרות שהם עושים זאת טוב בהרבה מכל שעון מכני אחר. מצד שני, הם מספקים לבעליהם הנאה שאין שנייה לה – לדעת שברשותם פריט נדיר ממש, אם לא יחיד במינו בעולם כולו.

Blancpain Le Brassus Tourbillon Carrousel

השעון הזה נמצא כאן בזכות שני מנגנוני משנה (קומפליקיישנז), שנועדו לחדד ולשפר את איכות מדידת הזמן. בדרך כלל נהוג להשתמש במנגנון משנה יחיד מסוג זה – ורק בשעונים יקרים יותר, וגם אז זה נחשב אקזוטיקה בעולם המכניקה הזעירה. המקור לכך הוא בעידן שעוני הכיס, כשהשעון היה נתון במשך כל היום באותה זווית בתוך הכיס ודיוקו הושפע מכבידת כדור הארץ. כדי להתגבר על כך יצרו מנגנון הנקרא "טורביון", האוחז במחגֵר (Escapement. הכוונה לאמצעי לשחרור מבוקר של הכוח האצור בקפיץ הראשי) ומשתמש באנרגיה שלו כדי לסובב אותו סיבוב מלא סביב עצמו בכל 60 שניות או בקצב אחר שקבע יוצרו.
במנגנון השני, הנקרא "קרוסל", המחגר מסתובב על ידי מערכת נפרדת של גלגלי שיניים וקפיץ. המנגנון הזה קיים בשימוש שנים רבות, אך מוכר פחות מהטורביון, ולא זכה לחשיפה כמוהו. בשעון הנ"ל שילבה בלַנפֵּן לראשונה את שני המנגנונים, שכל אחד מהם דורש רמה גבוהה מאוד של שענות, וחיברה אותם יחדיו דרך מערכת גלגלי שיניים דיפרנציאלית כדי לקבל את חיווי הזמן המדויק ביותר.
כדי שניתן יהיה לראות את המערכות בפעולה, המנגנון כולו הוא "סקֶלֶטון", כלומר – שלדי, שבו ניתן לראות כמעט את כל 380 הרכיבים, דרך זכוכיות ספיר קריסטל. מהצד המודרני של המשוואה, את הכוח לאקרובטיקה הזאת מספקים שני קפיצים ראשיים מסיליקון – המילה האחרונה בתחום – עם רזרבה לשבעה ימים.
התיבה בקוטר 46 מ"מ, עשויה מזהב ורוד ואליה רתומה רצועה מעור תנין חום. המחיר: כ-400 אלף דולר.

Blancpain Le Brassus Tourbillon Carrousel

Parmigiani bugatti

סדרת בוגאטי של פרמיג'אני פלוריֵיר עוררה הדים רבים. היא הוצגה לראשונה יחד עם מכונית העל בוגאטי וֵירון כסוג של מוצר משלים ייחודי ויקר מאוד. כדי להיות בר מזל ולשים על היד את אחת היצירות האלה היה עליך – אז – להיות הבעלים הגאה של בוגאטי וֵירון (יש, אגב, ישראלי אחד לפחות שעומד ב"תקן" היוקרתי הזה).
המיוחד בשעון זה הוא הקליבר, שאינו מעוצב בצורת לוח שטוח אלא כגליל שבו כל הרכיבים מוערמים זה על זה. חיווי השעה מתקבל על צמד מחוגים זעיר בסמוך למקום החיבור של רצועת העור, ועיקר התצוגה השקופה מוקדש לחשיפת הקליבר הייחודי הזה.
אחרי דגם וירון – הראשון – הוצג גם דגם Vitesse ה"עממי". גם לו קליבר גלילי, אך ארוז בתיבה מעוצבת ומודרנית יותר. כמו בדגם הראשון, גם בזה חיווי השעה חשוב פחות ממפגן השענות והאיכות יוצאות הדופן. כאן תמצאו גם חיווי לרזרבת הכוח, מתיחה ידנית לעשרה ימים ותיבה המשלבת טיטניום וזהב לבן. דגם שלישי, הנקרא "סופר ספורט", עשוי מזהב ורוד במהדורה מוגבלת של 30 יחידות.
אפשר להתנחם בעובדה שכבר לא חייבים לרכוש את מכונית הבוגאטי, אבל קצת פחות נחמה מספק תג המחיר של כ-250 אלף דולר לסופר ספורט, והוא עוד הזול שבשלושת הדגמים.

Parmigiani bugatti

Chopard L.U.C Tourbillon Only Watch 2013 Edition

זהו שעון יחיד במינו – מהדורה מיוחדת של אחד מתוך אחד – אשר שופארד יצרה במיוחד למכירה הפומבית "Only Watch" המתקיימת מדי שנתיים במונקו. האירוע, בחסות הרשמית של הנסיכות, נועד למטרות צדקה, וכל ההכנסות מוקדשות לקידום המלחמה בניוון שרירים בקרב ילדים.
תיבת השעון עשויה פלטינה בקוטר 43 מ"מ. משני צִדיה זכוכיות ספיר החושפות את הלוח, שעליו מעוצבים המגן של נסיכות מונקו ושרשרת כרומוזומים של DNA, עם "נגיעה" של שנות ה-60 בספרות רומיות בזהב על רקע לוח שחור. בקליבר יש טורביון המנטרל את השפעת הכבידה ומוסיף מורכבות למנגנון המתיחה הידני בעל רזרבה לתשעה ימים.
המכירה הפומבית במונקו צפויה להתקיים בסוף ספטמבר (אחרי סגירת גיליון זה), ולפיכך לשעון הזה אין עדיין מחיר.

 Chopard L.U.C Tourbillon Only Watch 2013 Edition

Christophe Claret X-TREM-1

עוד יצירה ייחודית למכירה הפומבית "Only Watch". הפעם לא צריך עין חדה כדי להבחין כי מדובר ביצירה יוצאת דופן. למרות שהמותג מוכר פחות, קל לצפות כי יגרוף במכירה סכום נאה. מה שאתם רואים זו אינטרפטציה של היוצר למכונת פינבול: הכדורים הזעירים מציינים את השעות והדקות, והם נעים בצינורות ספיר שקופים. יצרן השעון טיפל גם בקליבר עצמו, כדי שידמה למכונת משחקים. באמפרים, קלע, כולם נעים בתוך קליבר שקל לראות את תוכו. מרתק!
השעון משלב טיטניום עם ספיר. הקליבר, מתוצרת עצמית ועם מתיחה ידנית, מאובזר בטורביון, במֵסבים קֶרמיים ובשני קפיצים ראשיים לספק את הכוח הנדרש. להשלמת המראה העליז תמצאו רצועת עור תנין כחולה.
זהו שעון יחיד בעולם, וגם לגביו – המחיר ייקבע במכירה הפומבית במונקו.

Christophe Claret X-TREM-1

Hublot Big Bang 2 Million

זהו אחד השעונים הראוותניים ביותר שראינו בשנים האחרונות, והוא מגיע ממותג צעיר אשר קנה את מוניטין הראוותנות ביושר – הוּבְּלוֹ (Hublot). השעון הזה נועד – בפשטות – לעשות כותרות, והוא די הצליח, בזכות תג מחיר דמיוני.
זה שעון נשים המתהדר ב-140 קראט, המחולקים על פני כ-640 יהלומים, ויהלום ורוד יחיד על הכתר. בתיבת הזהב הלבן הנוצצת הושתל קליבר מתוצרת הובלו עם טורביון ומתיחה ידנית.
לדברי היצרן, כל היהלומים הם בדירוג VVS, ומקורם ממכרות במזרח רוסיה. 45 תכשיטנים עמלו במשך תשעה חודשים לסנן כ-2,000 קראט של יהלומי גלם עד שהתקבלה האחידות המושלמת שאתם רואים בצילום.
השעון הזה יוּצר במיוחד לתערוכת באזל 2011, והוא היחיד בעולם. מחירו, שאכן עשה כותרות: שני מיליון אירו!

Hublot Big Bang 2 Million

IWC Portuguese Tourbillon Mystère Squelette

שעוני "שלד" (או סקלטון) מרתקים תמיד, והנה אקסמפלר מרהיב מ-IWC, מסדרת פורטוגיז – סדרת הדגל, ומהוותיקות, של היצרן השוויצרי השונה והמיוחד הזה. היופי הוא המרכיב העיקרי כאן, עם עיטורים רבים על זרועות ולוחות המאפשרים לראות את הקליבר בפעולה. והקליבר – איך לא – הוא קליבר מורכב בעל טורביון, חיווי לרזרבת הכוח, מתיחה אוטומטית עם המנגנון הייחודי IWC Pellaton (על שם יוצרו), מחוג שניות זעיר בשעה תשע ורוטור לטעינת הקפיץ הראשי, חרוט ידנית, בעל מסה מזהב צהוב.
שורשי הסדרה, כמו גם שמה, נעוצים בשני אנשי עסקים פורטוגלים – רודריגז וטייקסיירה – אשר הגיעו לשפהאוזן בראשית המאה שעברה עם הזמנה ייחודית: לספק להם שעון יד בעל איכויות, עמידות ודיוק של מיטב השעונים הימיים שסייעו לפורטוגל – מאות שנים לפני כן – להיות מעצמה ימית. מדהים לחשוב שכיום מסוגלת IWC לעמוד בדרישות החוסן של קליבר כה מורכב, שבו חלקי הטורביון לבדם מונים 81 רכיבים.
השעון מיוצר במהדורה מוגבלת בת 50 יחידות, מפלטינה, זהב לבן או ורוד. המחיר: כ-200 אלף דולר.

IWC Portuguese Tourbillon Mystère Squelette

Urwerk UR-210

אוּרוֶורק הוא מותג שעונים גרמני, צעיר יחסית (קיים כעשור). הייחוד של כל קו המוצרים שלו הוא בכך שאין בו אף לא שעון עגול אחד. כל הקליברים ייחודיים וארוזים בתיבות עשויות מחומרים מיוחדים ובצורות מיוחדות. גם חיווי השעה יוצא דופן, ומשלב מחוגים עם סרגלים דיגיטליים למחצה.
עובדה מעניינת היא שהמותג אסף אליו כמה יוצרים מוכשרים שנטשו את מותגי השענות המסורתיים – ובהם גם מותגים נחשבים מאוד – כדי לחבור יחד וליצור משהו אחר. נראה שהם הצליחו יפה.
התיבה של ה-UR-210 עשויה מתרכובת אקזוטית של אלומיניום, טיטניום וניטריט. בתוכה שוכן קליבר עם חיווי ליעילות מתיחת הקפיץ (מתיחה אוטומטית) בשעתיים האחרונות של הענידה. כך יכול בעל השעון לקבוע עד כמה הוא מעוניין במתיחה האוטומטית או למתוח את הקפיץ בעצמו. החיווי מהסוג הזה מכונה "Satellite", בשל הדמיון לתנועת לוויין בחלל. בהחלט יצירה מיוחדת במינה. המחיר: כ-150 אלף דולר.

Urwerk UR-210

Zenith Academy Christophe Colomb Hurricane

זהו שעון העונה לכלל המקודש "כלל השלוש", והכוונה היא לשלוש הדרישות להשגת מדידת זמן מדויקת: תדר גבוה (תקתוק מהיר – בשעון מכני), נטרול השפעת כבידת כדור הארץ ונטרול השפעות הזמן על שחיקת הרכיבים הפנימיים.
אחד הרכיבים החשובים בשילוש הזה הוא שרשרת הנעה העשויה מ-585 חוליות, אשר יוצרת מתח קבוע על מגנון השעון ומפצה בכך על הירידה במתיחה של הקפיץ הראשי. לראות את התנועה של השרשרת הזאת – זה לא פחות ממהפנט.
הטיפול בכוח הכבידה נעשה גם הוא בצורה מקורית, עם מנגנון המזכיר מצפן ימי. תושבת המפלסת את עצמה אוחזת במחגר, ממנו עוברות התנודות דרך מערכת מורכבת של גלגלי שיניים לתזמון הנכון של השעה. התושבת, אשר נתונה בתוך בועת ספיר קריסטל שקופה, מכילה לבדה 173 חלקים.
והתדר? ובכן, זו אחת מהנקודות החזקות של מותג זניט, אשר היה הראשון לייצר קליבר בתדר 5Hz בעוד הסטנדרט היום בתעשייה הוא 4Hz, ועד לא מזמן אפילו 3Hz.
תיבת השעון, בקוטר 45 מ"מ, עשויה מזהב ורוד. השעון מיוצר במהדורה מוגבלת של 25 יחידות ומחירו כ-300 אלף דולר.

Zenith Academy Christophe Colomb Hurricane

Rolex Ref 4113

הקלאסיקה של הקלאסיקה. זהו דגם נדיר מאוד, שיוצר על ידי רולקס בשנת 1942 בלבד. תיבה מוגדלת בקוטר 44 מ"מ אוטמת את הקליבר בפני השפעת שדות מגנטיים – תכונה יעילה ביותר בקוקפיט של העידן ההוא. מעניין לדעת שהקליבר לא יוצר אז על ידי רולקס אלא במפעלי ואלז'ו (Valjoux), שהם עד היום הספקים הגדולים בעולם של קליברים מכניים. רולקס כבר עברה בינתיים לייצור קליברים מלאים בעצמה, אבל אז הקליבר יוצר בואלז'ו ועבר התאמה ושיפור ברולקס.
הלוח משלב ספרות בפונט Arabic מזהב ורוד עם שימוש נרחב בניקל – חומר גלם נדיר בימי המלחמה הקשים.
השעון הזה שבר את שיא המחיר של שעוני וינטג', כשהביא במכירה פומבית סכום דמיוני של 1.2 מיליון דולר!

Rolex Ref 4113

Richard Mille RM036 Jean Todt Limited Edition

מהדורה מוגבלת – 15 יח' בטיטניום – המוקדשת לז'אן טוֹת, אחד האנשים המשפיעים ביותר בעולם מירוצי המכוניות. בתחילת דרכו היה נווט ראלי ובהמשך מנהל קבוצת הראלי פיז'ו ספורט, שלה הביא ארבע אליפויות עולם בראלי, ארבע זכיות בראלי פריז-דקאר ושתי זכיות בלה-מאן 24 השעות. בהמשך, כמנהל קבוצת פרארי בפורמולה 1, הוביל ל-14 אליפויות עולם (יצרנים ונהגים), וכיום הוא מכהן כראש ה-FIA – הפדרציה העולמית למירוצי מכוניות.
השעון המוקדש לו עשוי מחומרים ובטכניקות מעולם המירוצים, וזה אומר שימוש בסגסוגות ובתהליכי ייצור יחודיים. כך תמצאו תיבה מטיטניום, סיבי פחמן, וכמובן, פלדה וספיר לחזית ולגב. הלוח הראשי (האוחז בקליבר) עשוי מתרכובת של 90 אחוז טיטניום, שישה אחוזי אלומיניום וארבעה אחוזי ונאדיום – הבחירה בחומר היא בשל החוזק והיציבות שלו על פני משרעת טמפרטורות רחבה, וגם כי הוא מגניב.
הקליבר עצמו מכיל קומפליקציה יוצאת דופן, שהיא ביטוי נוסף לחיבור עם עולם המירוצים: חיישן G. זהו מנגנון מורכב, המורה לאילו עומסי G הוא הגיע בעת האטות או תאוצות חזקות (במכונית פורמולה 1 זה יכול להגיע עד 4G ובמטוס אירובטי עד 12G).
הקליבר מצויד גם במתיחה ידנית, רזרבה של 70 שעות, טורביון וחיווי נפרד לשניות. מוצג דרך חזית וגב שקופים בגימור "שלדי" (סקלטון). מחיר השעון: 490 אלף דולר.

Richard Mille RM036 Jean Todt Limited Edition

Patek Philippe ref 5004Ti

זהו עוד שעון יחיד בעולם (מהדורה מיוחדת של 1/1) אשר יוצר במיוחד לאירוע הצדקה הדו-שנתי "Only Watch" המתקיים במונקו. התרומה של פאטק פיליפ לאירוע היא גרסה יוצאת דופן של אחד הדגמים הקלאסיים שלו, מסדרת ה"גרנד קומפליקיישן", המצוידת בכרונוגרף ועם מתיחה ידנית.
הקליבר מיוצר על ידי ספק חיצוני לפי המפרט של פאטק, וכשהוא מגיע למפעל הוא מפורק, עובר אופטימיזציה מידיהם של שעני פאטק שגם מוסיפים לו מנגנון משנה של חלקֵי שנייה לסטופר, ותאריכון נצחי. הקליבר המושלם מכיל 407 רכיבים.
השעון הזה הוא הראשון והיחיד בסדרה 5000 של פאטק פיליפ שיש לו תיבה מטיטניום. הלוח עשוי זהב מושחר ועבר עיבוד בכרסמת ידנית כדי לתת לו טקסטורה של סיבי פחמן. הספרות מזהב לבן, כמו גם כל המחוגים. הרצועה עשויה מעור עגל, גם היא עם טקסטורה של קרבון, תפרים אדומים נתפרו ביד ואת הכל מחבר סגר טיטניום.
המחיר הסופי של השעון ייקבע במכירה הפומבית במונקו. הערך האספני שלו מובטח כבר עכשיו.

Patek Philippe ref 5004Ti