גולף› גולף עולמי

חזור אחורה »

מועדוני הגולף הנחשבים

מאת: אורלי גנוסר צילום: מועדונים, ויקיפדיה , Depositphotos

שתף ב:

כאן זה התחיל

The Old Course at St. Andrews, Scotland

מגרש הגולף הראשון בהיסטוריה היה ונותר מגרש גולף ציבורי, אשר פתוח לכל אחד. יש משהו סמלי בכך, שהמקום שבו הומצא הגולף פתוח לכל חובבי הספורט הזה

 כאן זה התחיל The Old Course at St. Andrews, Scotland. photo:Depositphotos

מגרש הגולף הזה הוא הוותיק ביותר בעולם. את משחק הגולף המודרני, כפי שהוא מוכר כיום, המציאו בסקוטלנד במאה ה-16, אבל הסקוטים טוענים בעקשנות שאצלם משחקים גולף כבר 600 שנה. המגרש הראשון שהוקם בארצם ניצב על כנו מאז, ושמו הרשמי כיום: "מועדון הגולף העתיק המלכותי של סנט אנדרוז". למרות מעמדו הנכבד בהיסטוריה, הוא היה ונותר מגרש גולף ציבורי, אשר פתוח לכל אחד. יש משהו סמלי בכך, שהמקום שבו הומצא הגולף פתוח לכל חובבי הספורט הזה.

המסלול שנחשב המפורסם ביותר ליד הים (Links) משתרע על פני 6,721 יארד ומבטא את הייחודיות בסגנון המגרשים שעוצבו בראשית דרכו של הגולף – שטחים פתוחים ומדשאות גָליות נטולות עצים, שמעניקות מראה רך ופסטורלי. הסקוטים היו אלה שגם קבעו את התֶקן למספר הגומות במסלול, 18, ולצד זה נקבע גם ה"פַּאר" (Par) – תקן הגומה או המגרש, שמשמעותו כמה חבטות נדרשות כדי לסיים גומה או את המגרש כולו. רוב הגומות הן בתקן 4, אך יש גם תקן 3 ו-5 (תלוי במרחק ביניהן), מה שאומר שנדרשות כ-72 חבטות בממוצע כדי לסיים משחק, כמו במגרש זה.

בשטח המועדון טירה עתיקה המשמשת כבית המועדון, ויש גם אקדמיה לגולף, חדרי משחקים וחמש חנויות. העיירה סנט אנדרוז שוכנת בדרום מזרח סקוטלנד ויש בה כמה מגרשי גולף, ובקרבת מקום גם פארקים, אגמים ורצועת חוף יפהפייה.

שורה תחתונה: האיקון של מועדוני הגולף

 

גולף לאח"מים

Augusta National Golf Club, Georgia, USA

 

אחת משתי הנשים הראשונות שהתפקדו למועדון היא לא אחרת מאשר שרת החוץ לשעבר של ארצות הברית, קונדוליסה רייס. במועדון כ-300 חברים, ובהם וורן באפט וביל גייטס

 

 גולף לאח"מים Augusta National Golf Club, Georgia, USA .צילום: ויקיפדיה

 

בעיירה אוגוסטה שבמדינת ג'ורג'יה, ארצות הברית, שוכן אחד המועדונים המפורסמים בעולם, שפועל מאז 1933 ומארח תחרויות מקצועיות חשובות. בשנת 2009 דירג המגזין "Golf Digest" את מאה המגרשים הגדולים בארצות הברית, והוא זכה להוביל את הרשימה ממרומי המקום הראשון.

המועדון הוא מועדון פרטי, ששוכן על שטח שהיה בעבר משתלה, ולכן כל גומה זכתה לכינוי על שם עץ או צמח. אדריכלי המקום הושפעו מאוד בתכנונו ממועדון סנט אנדרוז שבסקוטלנד, אך לאחר הקמתו הוא חווה את השינויים החדים ביותר בין 20 המגרשים הגדולים של אמריקה, ובהם תפיסת המשחק, האדריכלות והטכנולוגיה.

בשל תנאי קבלה מחמירים ספג המועדון בעבר חִצי ביקורת קשים, משום שעד שנות ה-90 לא קיבל לשורותיו אפרו-אמריקאים, ועד 2012 גם לא נשים. אחת משתי הנשים הראשונות שהתפקדו למועדון היא לא רק אישה, אלא גם אפרו-אמריקאית... וזו לא אחרת מאשר שרת החוץ לשעבר של ארצות הברית, קונדוליסה רייס.

גם היום זהו מועדון חברתי ששומר באדיקות על המסורת, אבל גם על יושרה במשחק. יש בו כ-300 חברים שכל אחד מהם משלם, על פי הערכות, בין עשרת אלפים ל-30 אלף דולר בשנה. שניים מחברי המועדון הידועים הם וורן באפט וביל גייטס.

אוגוסטה שוכנת בין הערים אטלנטה שבג'ורג'יה, כאמור, וקולומביה שבדרום קרוליינה, וסביבה יש כמה פארקים לאומיים ובהם יער סמטר (Sumter) ויער אוקוני (Oconee).

שורה תחתונה: המקום לשחק עם גייטס ובאפט 

איזה נוף

Pebble Beach Golf Links, Monterey, California

 

האזור מדהים ביופיו, ומשטחי הגולף יפים לא פחות. אבל במועדון לא מסתפקים ביתרונות שמקנה להם הטבע, ומתייחסים לגולף במקצועיות רבה. כאן מתקיימים טורנירים יוקרתיים ביותר, ובהם אליפות ארצות הברית הפתוחה

 

 איזה נוף Pebble Beach Golf Links, Monterey, California. צילומים: Depositphotos

 

אם אתם מחפשים חוויית גולף המשלבת גם נוף קסום באמת – זה המקום בשבילכם. יודעי דבר מחשיבים את Pebble Beach Golf Links כמועדון הגולף הציבורי הטוב ביותר באמריקה. ויש שיאמרו אף יותר מזה... מה שבטוח, הוא אחד הוותיקים שבהם, מ-1919. ההתפעלות ממנו נובעת במידה רבה ממיקומו, על חוף הים של העיירה מונטריי שבקליפורניה. האזור מדהים ביופיו, שכן הדרך מסן פרנסיסקו דרומה, שנחשבת אחת היפות בעולם, חולפת במונטריי, ואם אתם בסביבה אל תוותרו על כביש מס' 1 שבין סן פרנסיסקו לעיירה כרמל.

משטחי הגולף עצמם יפים לא פחות. המסלול חובק את קו החוף המחורץ והפראי ומזמֵן תצפיות נוף רחבות ומרהיבות, שטחים פתוחים לצד המצוק, וכמובן, מדרונות מדושאים ירוקים-ירוקים.

אבל, כפי שאפשר להבין, ב-Pebble Beach Golf Links לא מסתפקים ביתרונות שמקנה להם הטבע, והם מתייחסים לגולף במקצועיות רבה מאוד. כאן מתקיימים טורנירים נחשקים ויוקרתיים ביותר, ובהם אליפות ארצות הברית הפתוחה, שתיערך בפעם השישית בעוד ארבע שנים. במועדון הוקמה אקדמיה לגולף עם שטחי אימונים מרשימים, מהראשונים במעלה מבחינת הדרכה וחוויית אימון. הלימודים כאן מתקיימים תחת ניצוחם של מדריכים בינלאומיים ידועים, תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים עדכניים ועזרי אימון מתקדמים. ההדרכה ניתנת לשחקנים מקצועיים, אך גם לקבוצות גדולות או קטנות, ויש גם שיעורים פרטניים, וכל זאת על מנת להוציא מכל אחד את המיטב.

שורה תחתונה: המיקום הוא הבונוס

אתגר הגבעות

Bandon Dunes Golf, Oregon

 

במועדון ניסו להתחבר למקורות הגולף, ונעזרו במעצב סקוטי (איך לא) כדי לשחזר את הלוּק ההיסטורי. וזה הצליח. המגרש אכן מדמה מגרש גולף של פעם, בזכות הדיונות וחוסר הסימטריה הטבעי.

אתגר הגבעות Bandon Dunes Golf, Oregon.Photo: Bandon Dunes Golf

 

הגולף נולד על אדמה מבותרת, כזו שמושפעת מרוחות סוחפות ומתעצבת בהתאם לאיתני הטבע. זו הסיבה שכל גומה, מכשול או מכה מוגדרים לפי פני השטח הטבעיים, ושליטה במשחק על פני הקרקע (Ground Game) חשובה יותר מהכוח המופגן בו.

במועדון בֶנדון דיונס שבמדינת אורגון ניסו להתחבר למקורות הגולף, לאותנטיות של המגרש ולטבעיות של המסלולים הראשונים בהיסטוריה, ונעזרו במעצב סקוטי (איך לא) כדי לשחזר את הלוּק ההיסטורי. וזה הצליח. המגרש, שנפתח בשנת 1999, אכן מדמה מגרש של פעם, בזכות דיונות וגבעות רכות וחוסר סימטריה טבעי לחלוטין, כמו גם צמחייה טבעית עשירה סביב המדשאות וביניהן. יתרון נוסף הוא הנוף. המגרש ניצב במרומי צוק סלע מרשים, והשחקנים יכולים ליהנות, תוך כדי, מנוף יפהפה של האוקיינוס השקט. המיקום על קו החוף רגיש מבחינת מזג האוויר, וזאת בשל רוחות תמידיות שרק מעלות את האתגר במסלולים.

גם סגנון המשחק כאן נאמן למקור, וקברניטי המקום טוענים שהוא מסלול לאנשים חושבים. התוצאה של כל אלה היא חוויית גולף מיוחדת במינה. ויש עוד דברים טובים שמגוונים את החוויה: הריזורט כולל גם חדרי אירוח בכמה רמות וגדלים, ולא פחות משש מסעדות בסגנונות שונים. בחנות המקומית אפשר לרכוש את מיטב התוצרת. לפני הביקור במקום תוכלו לערוך עמו היכרות מוקדמת דרך אתר האינטרנט, ולצאת לסיור אינטראקטיבי-וירטואלי בין הגומות.

שורה תחתונה: פני השטח עושים את ההבדל

גולף וסיגרים

Tranquilo Golf Club, Orlando, Florida

 

המבנה הטופוגרפי של המגרש אופייני למרכז פלורידה ויש בו גבהים משתנים. האופי המבודד והשלֵו והסמיכות לאגם בואנה ויסטה מאפשרים לחובבי הגולף להתחבר לטבע בדרך הכי קרובה ואותנטית

 

גולף וסיגרים Tranquilo Golf Club, Orlando, Florida. Photo: Tranquilo golf club at Four Seasons Resort Orlando

 

עוד מועדון גולף אמריקאי מפורסם הוא זה השוכן באורלנדו, במתחם מלון Four Seasons שבדיסני וורלד. מגרשי הגולף נפתחו בשנת 1992 וממוקמים באזור ציורי ורוגע, המשמש גם מקום מחיה לבעלי חיים ובהם צבאים, צבים, הודו בר ועוד.

המבנה הטופוגרפי של המגרש אופייני למרכז פלורידה ויש בו גבהים משתנים שיוצרים גבעות עגלגלות, שפע של חי וצומח ובתי גידול לחים מוגנים. האופי המבודד והשלֵו והסמיכות לאגם בואנה ויסטה מאפשרים לחובבי הגולף להתחבר לטבע בדרך הכי קרובה ואותנטית.

בית המועדון מציע שירות מלא, כולל מסעדה עם מטבח קובני-אמריקאי ובר סיגרים המשקיף אל המגרש, חנות, וכמובן מלתחות ולוקרים. אבל כאן יש גם אופציה לחוויה משפחתית, שכן המקום מציע מסלולים משפחתיים שמותאמים לארבעה שחקנים. ולא רק זאת, ילדים עד גיל 12 משחקים ללא תשלום, ובני נוער עד גיל 18 בחצי מחיר. אפשר לשכור רכבי גולף, אבל אם תתעקשו להביא את הפרטי שלכם, המועדון מספק שירות הובלה של הציוד מהבית למגרש. אורחים שאינם משחקים גולף, אבל רוצים להיכנס לעולם הזה, יכולים להיעזר במדריכי המועדון ולקחת שיעורים פרטיים או קבוצתיים. יש מגרש אימונים ומגרש משחקים קצר, שבו אפשר להתאמן ולשפר את החבטות.

מגרשי המועדון, הנחשבים מהטובים במחוז, עברו בשנת 2014 שדרוג ושיפוץ יסודיים, שמיצבו אותם בדרגה גבוהה. במלון עצמו יש 443 חדרים, ספא, מרכז כושר, בריכות למבוגרים בלבד, אבל הוא מציע גם מחנה אטרקציות לילדים ולכל המשפחה.

שורה תחתונה: עולם של חוויות גם מחוץ למגרש